گزارش صعود به قله سماموس

تصویر مهرداد نیکوکار

سُماموس یا قله سمام نام قله‌ایست با ۳۶۸۹ متر ارتفاع، مرتفع‌ترین قله مشرف به دریای خزر  و بلندترین قله گیلان (برگرفته از ویکی پدیا) است. سمام نام عمومی منطقه‌ای در سمت شمال غربی چکاد است که چند پارچه آبادی در آن قرار دارد و در صورت نسبت سمامی خوانده می‌شود. از جمله افراد سرشناس شیخ علی اکبر الهیان سمامی رامسری است. منطقه سمام جزو پایین اشکور  و به اصطلاح محلی سمام یکی از آبادی‌های «جیر اشکور» رامسر است.

برفراز قله، امامزاده‌ای قرار دارد به نام آقا سماموس که در حقیقت به نقل برخی از تاریخ نگاران همان کارکیا یحیی کیایی از شاهزادگان کیایی لاهیجان است. کوهنوردان می‌توانند وسایل سفر خویش را آنجا بگذارند و با کمی استراحت در آن تجدید قوا کرده خود را برای بازگشت آماده کنند. اگر بر فراز قله سماموس بایستید معمولاً همه ی دره اِشکَوَرات تا دریا پوشیده از مه‌است.  بر پایه  باورهای عمومی مردم منطقه روزگاری سماموس کرانه دریای بزرگی بوده‌است که همه منطقه شمال کشور ایران را گرفته بود.

قله  در جنوب کلاچای و رامسر مرز جنگل های شمال و دره اشکور قراردارد.  قله  سماموس و قله شرقی آن توسط خط الرأس جنوبی خود به قله گردبن با ارتفاع ۳۳۰۰ متر و سپس در امتداد جنوب کوه بزابن و قله بزرگ خشچال متصل می گردد.

آقاسماموس یا امام زاده ای با سنگ چینی و چوب بر فراز قله از جمله دیدنی های قله به حساب می آید. اواسط بهار یکی از بهترین مواقع برای صعود به قله به شمار می آید. برای رسیدن به این منطقه و قله ی سماموس  از شهر رامسر و از طریق جاده آسفالته با پیچ و خم های زیاد در دل جنگل پیش رفته  و ارتفاع می گیریم ، آنگاه پس از مدتی به ییلاق جواهرده در میان مه و جنگل وارد می شویم. ده بر بلندای جنگل قرار دارد و دارای منظره ای بدیع و فراموش نشدنی است. برای صعود به قله از راه مالرو مشخصی در میان تپه ماهورهای سرسبز رو به سوی غرب ارتفاع گرفته نرسیده به گردنه چشمه آب گوارایی وجود دارد. مناظر اطراف قله و به خصوص دیدار قلل علم کوه و خشچال در جنوب بسیار زیباست.

 برای صعود زمستانی باید از طریق قله شرقی سَلمَل و یال آن در بالای جواهرده به قله اصلی استفاده کرد. مسیر لپاسر در این فصل با ریزش بهمن های هولناک همراه می باشد.

موقعیت روی نقشه: 

استان مرتبط: 

مرتبط: