گزارش برنامه صعود قله قلعه دختر

تصویر حمید دادپوری

در سال ۱۳۵۴ شمسی محقق و استاد ارجمند مرحوم دکتر کریمان قطعه ای از چوب سقف انرا جهت اندازه گیری عمر آن با روش موسوم به کربن ۱۴ به مرکز اتمی دانشگاه تهران فرستاد که عمر آن با تقریب ۷۵سال حدود سال ۲۶۵ میلادی تعیین گردید که زمان اوایل ساسانیان و دوره پادشاهی اردشیر بابکان میباشد. زمان ساسانیان دوره تجدید حیات آیین زردشتی میباشد.دلیل قصر دختر یا قلعه دختر خواندن این آتشگاه یا ادران نیز آن است که ایزد ناهید بنا به مندرجات اوستا دختری است جوان بلند بالا و زیبا چهره که بازوان سپیدش به ستبری شانه اسبی است با کمربندی در میان بسته و از تمام ایزدان اوستا تنها این الهه به صورت دختر ظاهر میشود . از این رو آتشگاه هایی که به وی منتسب است به نام قلعه دخترنامیده میشود نظیر قلعه دخترفارس در شش کیلومتری فیروز آباد و قلعه دختر باکو در بادکوبه و قلعه دختر خراسان و قلعه دختر میانه در دو کیلومتری شمال پلدختر و قلعه دختر شوشتر و قلعه دختر خنامان کرمان و قلعه دختر قم و قلعه دختر چالوس و قلعه دخترفرمشگان در تنگه بهمن فارس و قلعه دختر بیرجند قلعه دختر پلور قلعه دختر رودبار گیلان قلعه دختر روستای دوان در کازرون قیز قلعه در ساوه قیز قلعه سی در نمین اردبیل قیز قلعه در تاکستان قزوین قلعه دختر بشرویه در جنوب خراسان  که همگی بقایای آتشکده هایی منسوب به الهه ناهید میباشند. در استانبول ترکیه و در مدخل ورودی آن نیز بقایای قلعه کوچکی به نام قلعه دختر وجود دارد.

تاریخ اجرا :۲۸ تیر ماه ۱۳۹۲ مطابق با برنامه اعلام شده در جدول برنامه های رسمی گروه

محل اجرا : استان تهران – منطقه آهار و شهرستانک

نحوه دسترسی :

مسیر دسترسی :از طریق اتوبان بابایی – گردنه قوچک – اوشان – روستای اهار میباشد.زمان لازم از تهران میدان تجریش تا روستای اهار یک ساعت به صورت معمول میباشد.

مسیر صعود : برای صعود به قله قلعه دختر از سه مسیر میتوان اقدام نمود .

مسیر یک – از روستا آهار بعد از میدان از کنار پل فلزی حرکت نموده و از مسیری که قبلا" کوچه باغ بوده امروزه ماشین رو شده به طرف روستای ییلاقی ده تنگه با فاصله ۵.۵ کیلومتر  رفته و از کنار چشمه ده تنگه به طرف گردنه زارگاه ادامه مسیر داده و سپس از شیب تند دامنه جنوبی گردنه به سمت قله قلعه دختر رفت .ارتفاع روستا محل شروع کوهپیمایی ۲۱۰۰ متر ارتفاع روستای ده تنگه ۲۳۸۰ متر و ارتفاع گردنه زارگاه ۲۸۲۵ متر میباشد .

مسیر دو- مسیر دوم از طریق جاده متروکه آهار شهرستانک میباشد که از خود روستا شروع شده و در نزدیکی گردنه آهار بشم

از مسیر جاده جدا شده و با حدود ۲۰۰ متر ارتفاع به قله میرسد .

مسیر سه – از طریق خط الراس بوده و از روستا روی یال رفته با شیب تندی به روی یال رفته و پس پیمایش حدود ۶.۵ کیلومتر به قله میرسد این مسیر به دلیل بهمن گیر بوده دره های مسیر برای زمستان استفاده میگردد.

مسیر برگشت از قله :مسیر های مختلفی برای برگشت از قله وجود دارد . مسیر برگشت از طریق روستای ده تنگه مسیر است که بیشتر استفاده میگردد .

مسیر برگشت از جاده متروکه نیز به دلیل سریعتر بودن بیشتر استفاده میشود .

البته بعضی از کوهنوردان از طریق شهرستانک نیز اقدام به برگشت مینمایند که مسیر معمول ان یک کیلومتر از طریق خط الراس قله به طرف غرب رفته و در محل گردنه وارد جاده متروکه شده و سپس از دره های مشرف به جاده بین کاخ و روستای شهرستانک به روستا میرسد.

مسیر های دیگری برای رفتن به شهرستانک میباشد که مسیر پر شیب بسال دره است که با شیب تندی از گردنه زارگاه در جهت غرب از مسیر پاکوب وارد دره شده و پیمایش از عمق دره انجام شده و تا بسال دره ادامه دارد.

نوع مسیر پاکوب بوده و در گیری با سنگ ندارد

پوشش گیاهی منطقه : مسیر از روستا تا بعد از ده تنگه کلا" باغات میوه که عمده محصول انها آلبالو و گیلاس میباشد.در ارتفاعات نیز انواع گیاهان منطقه البرز مرکزی مانند ریواس ،گلپر ،آویشن ،پونه ،گون ، تره  کوهی ،......رشد میکنند.

نکته خاص برنامه : در زمان اجرای برنامه در فصول گرم هر نفر حداقل ۲.۵ لیتر آب همراه داشته باشد.

زمان لازم برای پیمایش از آهار تا قله قلعه دختر از مسیر ده تنگه حدود ۵ ساعت میباشد.

محل مناسب برای تهیه آب : چشمه ده تنگه – چشمه مسیر ده تنگه تا گردنه زارگاه –سرتاسر بسال دره

در مسیر مورد نظر امکان تهیه غذا در ابتدای حرکت روستای آهار وجود دارد و باید غذای مورد نیاز همراه برده شود .

آب و هوای روز برنامه : پیش بینی سایت هواشناسی نشان از درجه حرارت ۳۸ درجه با سرعت باد ۷ کیلومتر در شهرستانک نزدیک ترین محل ایستگاه هواشناسی میداد . که برای برنامه کوهپیمایی هوایی گرم بود خوشبختانه سرعت وزش باد در ارتفاع بیشتر از پیش بینی بود که این موضوع کمک به خنک تر شدن هوا نمود .

امنیت منطقه :با توجه به رفت آمد مردم محلی در مسیر منطقه دارای امنیت نسبی میباشد و تاکنون گزارشی مربوط به وجود ناآمنی در منطقه در فضای مجازی ذکر نشده است .

آنتن دهی موبایل :انتن دهی موبایل در ابتدا (آهار ) و انتهای مسیر (شهرستانک )میباشد.

موقعیت روی نقشه: 

استان مرتبط: 

مرتبط: