گزارش بازدید از قدیمی ترین موجود زنده ایران درخت ارس شهرستانک با ۲۸۰۰ سال سن

تصویر حمید دادپوری

دیدن قدیمی ترین موجود  زنده ایران که گنجینه ای با ارزش از تاریخ ایران است برای  کسانی که قلبشان برای میراثمان ایران میتپد اوج لذت و هیجان است . در یک روز زمستانی به قصد دیدار این درخت که ابعادش مسحورکننده است رفتیم .عرض ۱۴ متر و ارتفاع ۱۷ متر و تنه ای با عظمت که محیط ان بیش از ۹ متر می باشد .مسیرپیمایش  ما از میدان شهرستانک به طرف بسال دره و سپس مسیر صعود قله گشنادر بود . تا رسیدن به درخت حدود ۴.۷ کیلومتر که اغلب با برف کوبی همراه بود پیمودیم .این عروس زیبا در ارتفاع ۲۶۵۵ متر از سطح دریا قرار دارد که برای رشد درخت ارس ارتفاع بالایی است .سن این درخت که توسط پژوهشگران  محترم سازمان جنگلها و مراتع ۲۸۰۰ سال برآورد شده به عنوان قدیمی ترین موجود زنده ایران که تا الان رکورد شده معرفی شده است .این درخت مخزن الاسرار پادشاهان هخامنشی تا الان است که بالای تپه ای مشرف بر بسال دره شهرستانک شاهد تاریخ ایران بوده و دیدن آن را به شما دوستان توصیه میکنم .

طبق نظر بنیاد تحقیقات و پژوهشها در بخش جنگلها این درخت را باعمری بین ۲۷۰۰ سال تا ۲۸۵۰ سال مسن ترین موجود ایران که تا کنون ثبت شده است میباشد و سن درخت سرو ابرکوه که از لحاظ ارتفاع از این درخت بزرگتر است را به  دلیل شرایط خوب و دسترسی به آب با توجه به رشد ۲۵۰۰ بر آورد کرده اند .

موقعیت روی نقشه: 

استان مرتبط: 

مرتبط: 

دیدگاه‌ها

گزارش برنامه جذابی بود:

تصویر شاهین بهرامی

گزارش برنامه جذابی بود:

۱. به خاطر عنوان قدیمی ترین درخت ایران

۲. به خاطر مقایسه با سرو ابرکوه و خاطرنشان کردن علت تنومندتر بودن آن

لطفا در صورت امکان بیشتر به معرفی این درخت، مخصوصا از نقطه نظر باورهای بومی منطقه: از جمله ساکنین روستاهای پیرامون جایی که این درخت واقع است، بپردازید.

مصاحبه ی مصطفی خوشنویسی با خبرگزاری ایسنا در مورد این درخت را در ادامه آورده ام که خواندنش خالی از لطف نیست.

مصطفی خوشنویسی در گفت‌وگو با خبرنگار «محیط زیست» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، گفت: تا کنون ۴۲۰ درخت کهنسال در ۱۵ استان کشور شناسایی شده و بر اساس مطالعات تخمین می‌زنیم که نزدیک به ۱۰۰۰ پایه کهنسال در کشور موجود باشد.

وی ادامه داد: در حال حاضر از ۳۳ گونه درختی در کشور نمونه‌های کهنسال داریم که بارزترین آنها چنار، ارس، انواعی از سرو، گردو، توت، نارون،‌ بلوط، افرا و حتی پایه‌هایی از سپیدار و بید می‌شود. همچنین درختان بنه در جنوب کشور و گونه خنجک در بخش ایرانی – تورانی و درختان لیل یا مکرزن در دامنه‌های زاگرس از دیگر گونه‌هایی هستند که نمونه‌های کهنسال دارند.

کهنسال ترین درخت کشور کدام است؟

این کارشناس منابع طبیعی تصریح کرد: بر خلاف آنکه‌ عده‌ای عمر سرو ابرقو را ۴۵۰۰ سال تخمین زده و آن را کهنسال ترین درخت کشور می‌دانند باید گفت که آزمایشات مختلف نشان می‌دهد عمر این درخت بین ۲۲۰۰ تا ۲۳۰۰ سال است و عنوان قدیمی ترین درخت کشور به سه ارس شهرستانک در استان البرز، ارس سرای در خراسان شمالی و ارس ابر سیج در استان سمنان می‌رسد که نزدیک به ۳۰۰۰ سال سن دارند.

وی افزود: گونه ارس که برخی آن را با عنوان سرو کوهی می‌شناسند، گونه خاص مناطق کوهستانی است که در ۲۱ استان کشور زیست می‌کند و قادر به زندگی در شرایطی است که هیچ درخت یا درختچه‌ای به دلیل سرما یا ارتفاع توان مقاومت ندارد.

عضو هیات علمی موسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع اضافه کرد: به دلیل تطابق ارس‌ها با محیط‌های سرد، این گونه را جزو کند رشدترین گونه درختی کشور قرار می‌دهد که به همین دلیل در مقایسه با درختانی که قطر مشابهی دارند می‌توانند سن بیشتری داشته باشند.