گزارش بازدید از آتشکده ری (تیه میل)

تصویر حمید دادپوری

آتشکده بهرام یا ری مربوط به دوره ساسانیان میباشد به عنوان قدیمی ترین بنای آتشکده نیز از یاد میکنند مربوط به بهرامم گور بوده و بنای آن با معماری زیبایی با استفاده از سنگ و ساروج  و خشت و گل ساخته شده است .

سالمترین بخش این بنا مربوط به دو طاق زیبای هلالی است که برروی یک تپه قرار گرفته است .از این رو این بنا تپه میل نام گرفته است .

نیزارهای اطراف تپه از وجود دریاچه‌ای حکایت دارد که در گذشته در این محل وجود داشته، ولی خشک شده‌است. بلندی تپه میل از سطح دشت اطراف ۱۸ متر است و حدود ۲۵ متر پهنا و ۲۰ متر درازا دارد. پیرامون این تپه بلند تپه‌های كم ارتفاع كوچكتر پراكنده شده كه مشرف بر آنها قرار گرفته است. این مجموعه منطقه‌ای به وسعت ۸۰۰ در ۹۰۰ متر را شامل می‌شود.بر بالای تپه، بنای اصلی آتشكده در راستای شرقی غربی برپاست، طرح كلی بنا، تالار ستون دارای بوده با دو ردیف ستون چهارگوشه سه تایی كه عملاً به ۳ بخش تقسیم شده است.
یك بخش مركزی عریض تر و دو بخش جانبی كم عرض تر، ورودی اصلی تالار آتشكده در جبهه شرقی از طریق یك ایوان چهارستونی مدور كه پایه‌های سر ستون های آنها در گوشه‌های شمال شرقی و جنوب به شرق ایوان برپاست.تپه میل حدود ۱۲ كیلومتری جنوب شرقی شهرری  و در ۲ كیلومتری جنوب قلعه نو بخش كهریزك شهرستان ری بر فراز تپه‌ای بلند در روستای قلعه نو قرار دارد.

موقعیت روی نقشه: 

استان مرتبط: 

مرتبط: