گزارش برنامه ها

گزارش برنامه ها

داستان برج رسکت

تصویر حمید دادپوری

بزرگترها معمولا در پاسخ به خدمت و محبتی به دیگران می گویند : "پیرشوی "که تا مدتها برایم بی معنی بود .یعنی چه که فرتوت و فرسوده شوم .تا اینکه یکی گفت : پیر شوی یعنی استاد و راهنما شوی . از این نظر دو خصلت در من به کمال رسیده است .هم سالخورده و کهن سالم و هم راهنما .از بس سالخورده ام که حافظه دراز مدتم را از دست داده ام .یعنی نمی دانم چند سال دارم و چه کسی و به دستور و هزینه چه کسی یا کسانی مرا ساخته اند فقط میدانم که که سالهابوده و هستم و – گوش شیطان کر – همچنان خواهم بود .

کلوت های شهداد

تصویر حمید دادپوری

کلوت به کوههای شنی ای می گویند که بر اثر عامل فرسایشی غالب کویر ” باد ” ایجاد می گردد و فرم ها و شکلهای مسحور کننده ای را ایجاد میکنند که کمتر کسی میتواند پس از دیدن این مناظر , انگشت به دهان نماند و مسحور این زیبایی بی مانند نشود.
کلوت که از ترکیب دو واژه” کل” به معنی “آبادی” و “لوت” که نام بیابانش هست آمده است. .
وقتی ناگهان در دل بیابان لوت چشمتان به سازه های خاکی عجیب و غریب بیفتد و این سازه های خاکی تا چشم کار میکنند دیده میشوند ، انگار وارد یک شهر شده اید. شهری بدون هیچ سکنه ای که انگار تنها برای ارواح ساخته شده. شاید برای همین است که میگویند اینجا شهر جن و پری است.

جزیره هرمز

تصویر حمید دادپوری

جزیره هرمز

هرمز نام بندری معتبر در مصب رود میناب با خلیج فارس بوده است. شهر میناب کنونی برروی خرابه‌های این بندر ساخته شده است. هرمز قدیم در اوایل عهد مغول تجارت پر رونقی داشته است. با هجوم مغولان در حدود سال ۷۰۰ هجری، مردم شهر هرمز ابتدا به جزیره قشم و سپس به جزیره هرمز که در آن زمان زرون (معرب آن جرون که بعدها نام بندری در محل بندرعباس کنونی شد و به تلفظ پرتغالی بندر گمبرون خوانده شد) نام داشت کوچ نمودند و شهری در آن بنا کردند و نام آنرا به یاد شهر قدیم خود هرمز گزاردند.

جنگل حرا بندر لافت قشم

تصویر حمید دادپوری

جنگل حرامنطقه حفاظت شده جنگلهای حرا، مانگرو

نام انگلیسی :  harra protected are ‪(mangro)‬    

نام فارسی :  منطقه حفاظت شده جنگل‌هاى حرا (مانگرو)

 

[موقعیت جغرافیایی]

شهیون و سد دز

تصویر حمید دادپوری

سد دز نخستین سد از رشته سدهای چند منظوره است که بر روی رودخانه دز و سازه آن در فاصله ۲۳ کیلومتری شمال شرقی شهرستان اندیمشک احداث و مورد بهره برداری قرار گرفت است . قبل از احداث این سد سیلابهای مخرب هر ساله خسارات بسیاری بر مناطق پایین دست و زمین های کشاورزی وارد می کرد .
انتخاب محل سد از طریق اکتشاف هوایی و مطالعات اولیه آن در اردیبهشت ۱۳۳۵ ، مساحی مقدماتی در آذر ۱۳۳۸ ، شروع حفاری ها در شهریور ۱۳۳۹ و رسیدن به قعر رودخانه در مرداد ۱۳۴۰ انجام شد .
در این بین تجهیزات ساخت بتن نصب گردیده و بتن ریزی دیواره سد از آبان ۱۳۴۰ آغاز و در آذر ۱۳۴۱ پایان یافت .

زیارتگاه چک جک یزد

تصویر حمید دادپوری

زیارتگاه چک چک یزد یا چَک‌چَک یا چکچکو یکی از زیارتگاه‌های مهم زرتشتیان است. این زیارتگاه که زرتشتیان به آن پیرسبز نیز می‌گویند در استان یزد و شهرستان اردکان در کوه‌های میان اردکان و انجیره قرار دارد. زرتشتیان هر ساله از روز ۲۴ خرداد به مدت چهار روز در این زیارتگاه دور هم جمع شده و به نیایش می‌پردازند.[۱]

هر سال جشن مهرگان در این زیارتگاه جشن برگزار می‌شود و زرتشتیان بسیاری در این مکان گرد هم می‌آیند.

آبشار بیشه خرم آباد

تصویر حمید دادپوری

آبشار بیشه در ۳۵ کیلومتری شهر درود و بر روی رودخانه سزار و در نزدیکی خط آهن خوزستان قرار دارد  . محل ابشار در منطقه سپید دشت و در دل کوههای زاگرس قرار دارد .مسیر اسفالته به ابشار از خرم اباد با مسافت ۶۵ کیلومتر و در جاده ای از نزدیکی پلیس راه خرم آباد درود شروع میشود .این آبشار چهل و هشتمین اثر ملی است که توسط سازمان میراث فرهنگی در ۲۷ اسفند ۱۳۸۷ در فهرست میراث طبیعی ایران قرار گرفت.

'گزارش تصویری تپه میل در شهر ری

تصویر علی اصغر روزبهانی

تپه میل یا آتشکده بهرام در شهرری قرار دارد که این بنا به دوره ساسانیان بر میگردد . بیشتر این بنا از خشت و گل تشکیل شده است و در حال باسازی می باشد.

دیوارهای بلند و آجری آن از نمای دور به چشم می خورد و از میان نیزارها و پلی که روی رودخانه فصلی آن قرار دارد می توان به تپه نزدیک و از پله های داربستی بالا رفت .

په میل حدود ۱۲ كیلومتری جنوب شرقی شهرری  و در ۲ كیلومتری جنوب قلعه نو بخش كهریزك شهرستان ری بر فراز تپه‌ای بلند در روستای قلعه نو قرار دارد.

گزارش عبور از تیغه های خوش آمد، خط الراس شاهکوه، گرگان

تصویر حمید دادپوری

گزارش عبور از تیغه های خوش آمد، خط الراس شاهکوه، گرگان.

مهشاد پاکپور--- فواد حاتم نژاد،

منطقه؛ شاهکوه، خطالراس شاهکوه.

طول مسیر :
خطالراس کامل؛۳۰  کیلومتر هوایی.
مسیر پیمایش شده : ۸ کیلومتر منهای دشت پای کار،

ارتفاع:
شکافهای خط الراس ۳۴۰۰ متر،
بلندترین نقطه در خطالراس : قله گاوکشان ۳۸۱۳ متر،

بلندترین نقطه مسیر پیمایش شده: منار کلاغلان غرب ۳۷۷۵ متر،

آمادگی و هماهنگی قبلی:: در طول مسیر دو مرحله بارگذاری غذا انجام گرفته بود و از آبان ماه چندبن مرحله نقاط مختلف خط الراس پیمایش شده بود.

صفحه‌ها

اشتراک در RSS - گزارش برنامه ها